Kingston DataTraveler Vault Privacy 3.0 – test pendriva z szyfrowaniem danych

Na rynku dostępnych jest wiele pamięci masowych różnego typu służących do przenoszenia danych. Czasem jednak przenoszone w ten sposób dane mogą dostać się w niepowołane ręce. Czy to tajne dokumenty wojskowe, czy też dane chronione tajemnicą firmową, ale także niewydane prace artystów, czy pisarzy. W tej grupie znajdą się również zwykli ludzie chroniący swoją prywatność. Dla nich wszystkich Kingston przygotował pendrive DataTraveler Vault Privacy 3.0 z 256-bitowym, sprzętowym szyfrowaniem danych AES w trybie szyfrowania blokowego XTS. Zapraszam do recenzji.

Kingston_Data_Traveler_Vault_Privacy_30_9

Kingston_Data_Traveler_Vault_Privacy_30_10

Specyfikacja techniczna

Pojemności1: 4GB, 8GB, 16GB, 32GB, 64GB

Szybkość2: USB 3.0
4GB: odczyt 80 MB/s, zapis 12 MB/s
8GB – 16GB: odczyt 165 MB/s, zapis 22 MB/s
32GB: odczyt 250 MB/s, zapis 40 MB/s
64GB: odczyt 250 MB/s, zapis 85 MB/s

USB 2.0
4GB: odczyt 30 MB/s, zapis 12 MB/s
8GB – 64GB: odczyt 30 MB/s, zapis 20 MB/s

Wymiary: 77,9 mm x 22,2 mm x 12,05 mm

Kompatybilność: urządzenie zaprojektowane zgodnie ze specyfikacjami USB 2.0

Temperatura pracy: od 0°C do 60℃

Temperatura przechowywania: od -20℃ do 85℃

Minimalne wymagania systemowe:
– zgodność z USB 3.0 i 2.0
W celu użycia wymagana jest dostępność dwóch (2) liter dysku5

Zgodność z systemami:
DTVP3.0: Windows® 10, Windows 8.1, 8, 7 (SP1), Vista® (SP2), Mac OS X v. 10.7.x-10.10.x, Linux v. 2.6.x+7;
DTVP3.0 Anti-Virus: Windows® 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows 7 (SP1), Windows Vista® (SP2)

Uwaga: Napęd DataTraveler Vault Privacy 3.0 Anti-Virus nie jest zgodny z systemem Mac OS.

Bezpieczeństwo klasy korporacyjnej — cała zawartość dysku jest chroniona 256-bitowym szyfrowaniem sprzętowym AES (Advanced Encryption Standard) w trybie XTS
Tryb tylko do odczytu — po jego wybraniu pliki są dostępne wyłącznie w trybie odczytu, w celu uniknięcia zagrożeń związanych ze złośliwym oprogramowaniem
Ulepszona ochrona hasłem — złożone hasło jest konfigurowane przez użytkownika z minimalną liczbą cech charakterystycznych w celu ochrony przed nieautoryzowanym dostępem
Opcja podwójnego hasła
Bezpieczeństwo — pamięć jest blokowana i formatowana po 10 próbach uzyskania nieautoryzowanego dostępu
Łatwe użytkowanie — uprawnienia administracyjne lub instalowanie aplikacji nie są wymagane
Możliwość dostosowania — wstępnie zapisana zawartość, długość hasła, maksymalna liczba prób wprowadzenia hasła oraz numerowanie z wewnętrznym/zewnętrznym szeregowaniem
Wytrzymałość — niezawodna ochrona danych w wodoodpornej aluminiowej obudowie
Gwarancja — pięć lat gwarancji z bezpłatną pomocą techniczną zapewniającą spokój ducha
Zgodność z przepisami TAA
Możliwość oznaczenia dowolnym logo
Zgodność ze standardem FIPS 197

Opis

Kingston DataTraveler Vault Privacy 3.0 standardowo dostępny jest w kolorze niebieskim, na specjalne zamówienie u producenta możemy także wybrać inny kolor, dodać swoje logo, oraz wybrać opcje identyfikacyjne urządzeń, czy też opcję podwójnego hasła. Minimalna ilość urządzeń jakie musimy zamówić, żeby producent dostosował je do naszych wymagań to 50 sztuk.

Kingston_Data_Traveler_Vault_Privacy_30_14

Do testów trafił pendrive o pojemności 32 GB, zgodnie ze specyfikacją szybkość odczytu danych powinna dochodzić do 250 MB/s, a szybkość zapisu do 40 MB/s. Obowiązuje tutaj zasada, że im mniejsza pojemność pendriva, tym mniejsze prędkości on uzyskuje, natomiast im większa tym jest szybszy. Najwolniejsza jest więc wersja 4 GB, a najszybsza wersja 64 GB.

Pendrive został bardzo dobrze wykonany, materiały są bardzo wysokiej jakości, próżno szukać tutaj niedoróbek. Obudowa jest aluminiowa i została uszczelniona gumą, dzięki czemu pendrive jest wodoodporny. W komplecie otrzymujemy sznureczek, dzięki któremu możemy przyczepić urządzenie np. do kluczy.

Kingston_Data_Traveler_Vault_Privacy_30_11

Urządzenie stosuje 256-bitowe sprzętowe szyfrowanie danych w standardzie AES w trybie szyfrowania blokowego XTS.

AES (ang. Advanced Encryption Standard) – symetryczny szyfr blokowy przyjęty przez NIST jako standard FIPS-197 w wyniku konkursu ogłoszonego w roku 1997, który wygrał algorytm nazywany roboczo Rijndael.
Twórcami szyfru są Vincent Rijmen i Joan Daemen. (Źródło: Wikipedia).

Tryb XTS to jeden z najnowszych trybów szyfrowania, który zapewnia lepszą ochronę danych niż tryby CBC i ECB. Zainteresowanych szczegółowym opisem sposobu szyfrowania zapraszam tutaj.

Żeby skorzystać z pamięci urządzenia należy wprowadzić hasło. Jeśli go nie znamy lub zapomnimy, po dziesięciu błędnych próbach nastąpi sformatowanie pamięci i zostanie ona zablokowana. Jeśli nie zależy nam na danych zawartych w pamięci urządzenia, to możemy skorzystać z opcji formatu urządzenia i ustawienia nowego hasła.

Przydatna jest tu opcja podwójnego hasła – producent ustawia swoje hasło administratora, oraz hasło dla użytkownika. W przypadku gdy użytkownik zapomni hasła, lub gdy firma z przyczyn prawnych potrzebuje dostępu do danych znajdujących się w pamięci urządzenia, producent korzystając z hasła administratora może odblokować pendriva i zresetować hasło użytkownika.

Platforma testowa

platforma_testowa

Wrażenia z testów

Po podłączeniu urządzenia do komputera w urządzeniach z wymiennymi nośnikami pamięci pojawi nam się nowa stacja dysków DVD RW DTVP30 z charakterystyczną ikonką Kingstona. Po jej kliknięciu uruchomiony zostanie program instalacyjny, który służy do pierwszej konfiguracji urządzenia.

Kingston_Data_Traveler_Vault_Privacy_30_6

Kingston_Data_Traveler_Vault_Privacy_30_1

Pierwszy krok to wybór języka, w którym chcemy dokonać instalacji.

Kingston_Data_Traveler_Vault_Privacy_30_2

Drugi krok, to zgoda na umowę licencyjną oprogramowania, zgadzamy się i przechodzimy dalej.

Kingston_Data_Traveler_Vault_Privacy_30_3

W trzecim kroku ustawiamy nasze hasło i potwierdzamy je przepisując w drugim polu. Możemy także ustawić wskazówkę pomagającą nam w przypadku, gdy zapomnimy hasło.

Kingston_Data_Traveler_Vault_Privacy_30_4

W czwartym kroku możemy podać informacje kontaktowe: nazwę (może to być imię i nazwisko, a może cokolwiek innego), firmę, szczegóły. Informacje te będą dostępne na ekranie logowania, w przypadku zgubienia pamięci, znalazca będzie mógł się z nami skontaktować.

Kingston_Data_Traveler_Vault_Privacy_30_5

Po przejściu powyższych kroków możemy rozpocząć korzystanie z urządzenia. Na ekranie urządzeń klikamy w ikonkę Kingstona, pojawi się ekran logowania.

Kingston_Data_Traveler_Vault_Privacy_30_7

Mamy tutaj pole do wpisania hasła, przycisk wyświetlający wskazówkę, jeśli zapomnieliśmy hasła, a w przypadku, gdy wskazówka nie pomoże, mamy tu także opcję „nie pamiętam hasła”. Przy jej pomocy możemy sformatować pamięć i ustawić nowe hasło. Poniżej znajduje się link wyświetlający wprowadzone w czwartym kroku instalacji informacje kontaktowe. Mamy także możliwość uruchomienia pamięci w trybie tylko do odczytu, żeby mieć gwarancję bezpieczeństwa zapisanych na urządzeniu danych.

Po poprawnym wpisaniu hasła i kliknięciu zaloguj, znika ekran logowania, a w dostępnych urządzeniach pokazuje się ikonka dysku wymiennego. W tym momencie możemy przystąpić do korzystania z pamięci, czyli odczytywania informacji na niej zgromadzonych lub też zapisywania nowych.

Kingston_Data_Traveler_Vault_Privacy_30_8

W pasku zadań pojawi się nowa ikonka z logiem Kingstona, po kliknięciu na niej prawym przyciskiem otworzy się dodatkowe menu z opcjami:
– ustawienia – możemy tu zmienić hasło, wskazówkę, informacje kontaktowe, oraz język,
– przeglądanie – otworzy się okno z zawartością pamięci,
– formatowanie – po podaniu hasła nastąpi sformatowanie pamięci,
– wsparcie online – otworzy się przeglądarka i wyświetli stronę wsparcia technicznego Kingstona,
– informacje – wyświetli się okienko z informacjami o pamięci (nr seryjny, itp.),
– zamykanie – pamięć zostanie odłączona.

Po każdym podłączeniu pamięci do komputera należy wpisać hasło. Czy to będzie nasz prywatny komputer, czy jakikolwiek inny najpierw klikamy ikonkę Kingstona, potem wpisujemy hasło i dopiero pojawi nam się możliwość korzystania z pamięci.

A co z szybkością przesyłu danych?

Testy wydajnościowe przeprowadzone zostały przy użyciu AS SSD Benchmark i Crystal Disk Mark.

AS SSD Benchmark
– odczyt: 250,40 MB/s
– zapis: 97,06 MB/s

Crystal Disk Mark
– odczyt: 256,90 MB/s
– zapis: 102,90 MB/s

Jak widać Kingston DataTraveler Vault Privacy 3.0 jest bardzo szybki. Zgodnie ze specyfikacją prędkość odczytu osiąga 250 MB/s, miłym zaskoczeniem jest szybkość zapisu, dochodząca do 100 MB/s, pomimo tego, że w specyfikacji było to 40 MB/s.

Kingston_Data_Traveler_Vault_Privacy_30_13

Podsumowanie

Kingston DataTraveler Vault Privacy 3.0 to świetny produkt. Jest znakomicie wykonany, szybki, a zaawansowane szyfrowanie gwarantuje bezpieczeństwo naszych danych przed niepowołanym dostępem. Hamulcem dla zwykłego zjadacza chleba może okazać się jedynie cena, ale trzeba pamiętać że nie jest to zwykły pendrive.

Cena
Od 359 zł (za wersję 32GB)
Nasza ocena

ocena10

wujekpoleca

Sprzęt do testów dostarczył

Kingston